Akbank müşterileri Micro Focus ürünleriyle artık daha da güvende

136 Views

Robotik çağın arifesinde siber güvenlik en küçükten en büyüğe tüm işletmelerin başlıca sorunu. Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank da Micro Focus iş birliği ile her geçen gün kendini yenileyen siber tehditlere karşı müşterilerini koruma altına alıyor.

Akbank, 1948 yılında Adana’da kurulan ve Brand Finance tarafından düzenlenen dünyanın en değerli 500 banka markası araştırmalarında defalarca Türkiye birincisi olmayı başarmış bir kurum. Akbank ile dünyanın en büyük 10 yazılım şirketinden biri olan Micro Focus arasında gerçekleşen projeyle Akbank müşterileri artık daha da güvende olacak.

“Güvenlik önceliğimiz”

İki işletme arasında proje; oldukça dinamik, her gün yeni taktik, yöntem ve teknolojilerle karşımıza çıkan siber tehditlere karşı sistemleri ve bu sistemler ile işlenen/saklanan verileri koruyabilmek amacıyla başlatıldı. Kötü amaçlı ağ ve sistem etkinliğini proaktif olarak tespit edebilmek, Akbank çalışanlarının siber tehditlere karşı daha bilinçli olmasını sağlamak ve kurulan yapının 7×24 etkin olarak işletilebilmesini sağlamak da projenin başlangıç adımlarından bir tanesiydi. Daha önce de Akbank ve Micro Focus arasında projeler yapıldığına dikkat çeken Akbank CISO’su (Chief Information Security Officer) Semih Dilmen, “Geçtiğimiz yıllarda Micro Focus SIOC (Security Intelligence and Operastions Center) Ekibi ile karşılaşılabilecek siber atak yöntemleri, alınması gereken önlemler, izlenmesi gereken vektörler üzerinde çalıştık. Ayrıca Arcsight Güvenlik ve Olay Yönetim platformumuz (SIEM-Security Information and Event Management) ve Arcsight ESM (Enterprise Security Manager) üzerinde iyileştirmelerin yapılmasına yönelik bir proje de gerçekleştirdik. Proje sonunda Siber Güvenlik Merkezi konusunda gelinen durum ve iyileştirilmesi için alınması gereken aksiyonlar raporlanmış, çalışmanın çıktıları siber güvenlik merkezimizin kurulum sürecinde oldukça faydalı olmuştur” dedi.

Soldan sağa: Gamze Salkaya, Neşe Bilgen Canan, Cem Önal, Begüm Ergene, Semih Dilmen, Melek Kaya, Mert Sarıca

Siber ataklara karşı uzmanlığımızı pekiştirdik

Projeyle siber ataklar konusundaki bilgi ve koruma yeteneklerinin arttığını kaydeden Dilmen, “Micro Focus ile iş birliğimiz kapsamında; banka ortamında karşılaşılabilecek güvenlik vakalarına karşı direnç oluşturulması için SIEM olarak bilinen güvenlik ve olay yönetim platformu ile diğer güvenlik altyapı öğelerinin etkin işletimi, ilgili süreçlerin ve raporların tasarlanması, ekip üyelerinin kariyer hedeflerinden, kullanılan güvenlik teknolojilerine kadar pek çok alanda kısa ve uzun vadeli yol haritamızın belirlenmesi ve hayata geçirilmesi sağlandı.

Bunların yanı sıra tehdit istihbarat kaynaklarından aldığımız bildirimleri siber güvenlik platformuyla entegre ederek olası ataklara karşı gerçek zamanlı koruma sağlama konusunda uzmanlık kazandık” şeklinde konuştu.

Akbank CISO’su (Chief Information Security Officer) Semih Dilmen

Projenin toplamda yedi aylık bir sürede tamamlanma hedefiyle başladığına vurgu yapan Dilmen, “Ancak ekibin efektif ve dinamik eforu sayesinde hedeflenen tüm aksiyonlar alınarak 5 ay gibi bir sürede projeyi başarılı bir şekilde tamamladık. Bu projede doğrudan Micro Focus proje ekibiyle çalışmamızın da süreye olumlu katkı sağladığını düşünüyoruz. Bankamızın tüm BT birimlerinin projeye katkısı olmakla birlikte bankamız tarafından 5 arkadaşımız, Micro Focus firmasından 7 kişilik bir ekip tarafından proje yürütüldü” dedi. Proje sonunda güvenlik yol haritalarında olan aksiyonları çok daha hızlı bir şekilde almış ve güvenlik adına yaptığımız teknoloji yatırımlarından en iyi şekilde faydalanabilmek için gereken operasyonel ve altyapısal iyileştirmeleri hızlıca hayata geçirmiş olduğumuzu gördük” şeklinde görüş belirten Semih Dilmen, konu hakkında şöyle konuştu: “Micro Focus tarafında kendileri ile yaptığımız bu projelerde, genel olarak kurumların karşılaşabileceği siber tehditler yanında finans sektörü özelinde de çalışmalar yaptığımızdan dolayı kendileri için de farklı ve faydalı bir deneyim olduğunu düşünüyoruz. 7×24 işleyen güvenlik operasyon merkezimiz hem teknoloji hem de süreçleri ile iyi bir olgunluk seviyesine geldi. Özellikle yeni devreye aldığımız süreçlerimizle bankamızın genelinde bilgi güvenliği farkındalığının gözle görülür oranda arttığını gözlemledik. Bu da siber güvenlikte en zayıf halka olan ‘insan’ faktörünü güçlendirmemizi sağladı.”

İş birliği ile devam edecek

Siber Güvenlik Projesi tasarım ve kurulum sürecinden sonra öncelikli hedeflerini oluşturulan bu sağlam yapının üzerine her gün yeni bir şeyler katabilmek olarak özetleyen Dilmen sözlerini şu şekilde bitirdi: “Bununla birlikte hızla gelişen teknoloji paralelinde ortaya çıkan tehditlere karşı alınması gereken önlemler doğacaktır. Bu noktalarda projelendirmek istediğimiz konularda danışacağımız kurumlardan biri de yine Micro Focus olacaktır.”

Akbank ile başarılı bir projeye imza atmak çok önemli

Micro Focus Güvenlik Çözümleri Türkiye&Yunanistan Bölge Satış Yöneticisi Melek Kaya, daha önce de Akbank ile Micro Focus olarak çalıştıklarını belirtirken sözlerine şu şekilde devam etti, “Bizim için önemli olan gerçekleştirdiğimiz projelerin başarıyla sonuçlanması. Akbank projemizin de planlanan süreden iki ay önce bitmesi ve projenin sonuçlarından memnun bir müşterimizin olması bizim için sonraki projeler adına olumlu bir motivasyon”. Bunlara ek olarak Kaya sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Akbank ile birlikte çalışmak bizler için çok kıymetli. Birlikte yürüttüğümüz bu başarılı proje ile müşteri memnuniyetini ön planda tutarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz. Bu güçlü iş birliğinin de ilerleyen dönemlerde artarak devam etmesini çok isteriz”.