KoçSistem’in ağ altyapısı izleme teknolojisi, Micro Focus uzmanlığıyla yenilendi

139 Views

Dijital dönüşümde Türkiye’nin en büyük markalarının çözüm ortağı olan KoçSistem, ağ altyapısı izleme teknolojisini Micro Focus çözümleriyle uçtan uca yenileyerek performans ve yönetimde verimliliği artırdı.

Türkiye’nin köklü ve lider bilgi teknolojileri şirketi KoçSistem, 70 yılı aşkın süredir teknolojiyi iş dünyasının hizmetine sunuyor. Yenilikçi ürün ve servisleriyle şirketlere rekabet avantajı ve verimlilik kazandıran KoçSistem; vizyonu, iş yapış şekli ve paydaşlarına verdiği değer ile sektöründeki liderliğini sürdürüyor. Geniş ürün portföyü, 1.400 kişilik uzman ekibi ve üç veri merkeziyle iş dünyasının dijital dönüşüm ihtiyaçlarını tümüyle karşılayan KoçSistem Nesnelerin İnterneti, büyük veri ve bulut bilişim gibi kompleks dijital dönüşüm ihtiyaçlarına uçtan uca çözüm sağlıyor.

KoçSistem bünyesindeki sayısız bilgisayar ve sunucunun hizmetlerine kesintisiz bir şekilde devam edebilmesi ve müşteri verilerini içinde barındıran üç veri merkezinin olası krizlerden etkilenmeyecek şekilde 7/24 korunabilmesi için altyapının sürekli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Basit bir kablolama hatası bile, verimliliği sekteye uğratabiliyor.

Tüm teknoloji ekosisteminin tek bir platformdan idare etmeye ihtiyaç duyan KoçSistem, teknik arızalara hızlı müdahalede bulunmak ve müşteri beklentisini karşılayacak performansa ulaşmak için Micro Focus ile iş birliği yaptı ve ağ altyapısını tümüyle yeniledi. Projede Micro Focus’un merkezi ağ yönetim ürün ailesi ”Network Operations Manager (NOM)” suite’inin bir parçası olan ”Network Node Manager i (NNMi)” ürünü kullanıldı. Ağ takip zincirindeki eksik halkalar NOM ile tamamlanırken; artan bileşen sayısı, daha verimli odaklanmayla birlikte sorunların önceden tespitini kolaylaştırdı.

Daha iyi performans, daha kolay yönetim

KoçSistem Süreç, Servis ve Operasyonel Performans Yönetimi Grup Yöneticisi Nadir Altmışdört, çözüm ortağında Micro Focus tercihinin iki ana sebebi olduğunu belirtti. NNMi ürününün sahip olduğu yüksek stabilizasyon değerleri, gelişmiş alarm mekanizmalarıyla birlikte markanın kararında belirleyici oldu. Altmışdört, “Teknoloji altyapımız NOM’dan önce başka bir sistemde çalışıyordu, ancak performans ve yönetimde zorluklar yaşıyorduk. Bu durumu değiştirmek için Micro Focus ile birlikte NOM’a geçiş yaptık.” diye konuştu.

Otomatik sistem sağlığı kontrolü, minimum personel maliyeti

Altı ayda tamamlanan ve sürekli güncellenen çalışmaların sonucunda, KoçSistem’in teknoloji altyapısı eskisine oranla çok daha stabil hale getirildi. Olası problemlerin teşhisini hızlandıran yeni alarm sistemiyle firmanın maliyetlerini minimuma indirildi.

Nadir Altmışdört, Ahmet Dursun

Altmışdört sözlerine şu şekilde devam etti; “KoçSistem’de binlerce farklı marka ve modelden ürün bulunuyor. Bu ürünler birbirlerine kablolu ve kablosuz olarak bağlanarak dijital bir ekosistem yaratıyor. NNMi ürününün bize sağladığı en büyük kolaylıkların başında gerçekten işe yarayan alarmlar üretmesi geliyor. Teşhis edilen problemi, güçlü arayüz üzerinden çoğunlukla birkaç tıklamayla çözebiliyoruz. Böylelikle personellerimizi basit işlerle uğraştırmıyoruz.”

Kapsamlı analiz, detaylı raporlama

KoçSistem, yeni NOM çatısı sayesinde 3.000 network cihazını, 50.000 interface ile birlikte tek platformdan takip edebiliyor. NOM ve OBM entegrasyonuyla birlikte servis ve operasyon süreçlerindeki verimlilik maksimuma ulaşıyor.

Akıllı sistem, teşhis ettiği problemleri OBM sistemine bildiriyor, kendilerine gelen çağrıyı gören personeller olaydan hızlı haberdar oluyor. KoçSistem’in üç farklı veri merkezi NOM ile 7/24 izlenip raporlanıyor. 32 müşteriye performans, 10 müşteriye ise trafik raporları veriliyor. Ağa dahil olan tüm cihazların NOM üzerinden birbirine bağlanması, kullanımda olan tüm işlemci ve belleklerin panel üzerinden kolaylıkla kontrol edilebilmesini mümkün kılıyor.

Nadir Altmışdört, “Özellikle orta üstü ölçekli şirketlerde, çok sayıda bileşenin izlenip haritalandırılması gerekiyor. Bu noktada günümüzde kullanılabilecek en uygun ürünün NNMi, ürün ailesinin ise NOM olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu. Süreci Basistek Bilgi Teknolojileri ile birlikte yürüten Micro Focus, kurumsal dünyanın dijital dönüşüm ihtiyaçlarına, gücünü en yeni teknolojilerden alan geniş ürün portföyüyle çözüm sunmaya devam ediyor.

HEDEFLER

 • Müşterilere sunulan hizmetin kalitesini artırmak
 • Ortaya çıkan problemleri daha hızlı çözüme ulaştırmak
 • Teknik süreç maliyetlerini minimuma indirmek
 • Müşterilere kapsamlı raporlar vermek
 • Merkezi yönetime sahip bir ağ altyapısına sahip olmak

ÇÖZÜM

 • NOM Premium (NNMi,NA,Perf SPI,Traffic SPI,QA SPI)
 • OBM(OMi)

NEDEN MICRO FOCUS?

 • Sektördeki lider konumu
 • Güçlü referanslar
 • 43 yıllık tecrübe
 • Daha önce farklı bir çalışma daha yapmış olması

SONUÇLAR

 • İş süreçlerinde verimlilik sağlandı.
 • Hizmet kalitesinde genel artış elde edildi.
 • Ağ problemlerinin teşhis hızını maksimuma çıkardı.
 • Çoğu problemin online olarak çözümlenmesi personel maliyetlerini minimuma indirdi.
 • KoçSistem müşterilerine sunulan raporların kapsam ve kalitesi artırıldı.
 • Tüm süreçler tek noktadan yönetilir hale geldi.